ČESKÁ ASOCIACE BANDY

Jaké bylo MS ve švédském Vänersborgu očima našeho nejlepšího střelce?

Jaké bylo MS ve švédském Vänersborgu očima našeho nejlepšího střelce?
2019-02-20 17:05:43

Ještě před 6 lety hrál Jiří Doskočil "pouze" hokej a nyní je jedním z nejdéle sloužících hráčů u české reprezentace v bandy hokeji. Na letošním mistrovství světa ve švédském Vänersborgu byl nejlepším střelcem českého týmu a rozhodl federální derby se Slováky.

JAK SI SE K BANDY DOSTAL?

K bandy jsem se dostal přes Míru Samce, který je předseda u hokejové Bohemky, kde aktivně hraji už několik let. On s tím přišel někdy v roce 2014 a oslovil právě nás hokejisty z Bohemky. Předtím jsem o Bandy hokeji nikdy neslyšel, ovšem znělo to zajímavě, tak jsem do toho šel.

BANDY TĚ TEDY OKOUZLILO?

Na začátku jsem byl celkem zaskočený, vše bylo jiné než v hokeji, který hraji odmalička. Jediné společné věci jsou led a brusle (směje se), ale při první možnosti zkusit si to pravé bandy na velké ploše jsem byl nadšený!

JAK HODNOTÍŠ SPOLUPRÁCI SE ŠVÉDSKÝMI TRENÉRY REPREZENTACE?

Jednoznačně kladně, oba jsou velmi zkušení a v podstatě se celý život pohybují v profesionálním bandy. Viktor je stále aktivní hráč ve švédské Elitserien a Michael má dlouholeté zkušenosti z pozice trenéra ve stejné soutěži. Asi to s námi nemají jednoduché, všichni hráči jsme hokejisté, máme zažitý určitý pohyb a styl bruslení, ale bandy je úplně jiné. Oba trenéři se snaží do českého bandy přenést co nejvíce prvků z hokeje, tak aby nám to zjednodušili.

hra.JPG

Jiří Doskočil (červený) při zápase s Kanadou

JAKÁ BYLA TEDY PŘÍPRAVA NA MS?

Podle mě nejintenzivnější za celou dobu, co bandy hrajeme. Tím myslím, jak po teoretické stránce, která je nezbytná – tady bych chtěl poděkovat spoluhráčům Benymu (Tomáš Benák) a Jankovi (Jan Petr), kteří důkladně zpracovali jednotlivé povinnosti každého jednotlivce na hřišti, standardní situace, video rozbory – vše na základě rad našich švédských koučů Michaela a Viktora. Praktická část byla také intenzivní, kdy jsme kromě samostatných tréninků měli i společné víkendové campy. Vše jsme odtrénovali na běžném hokejovém hřišti, a to je bohužel nevýhoda, protože vše nakonec musíme přenést na to velké hřiště.

A AMBICE?

Ambice byly vysoké, přáli jsme si umístění do 4. místa. Realita byla jiná.

NA PLAYOFF TO LETOS NESTAČILO. PROČ?

Myslím, že rozdělení do dvou skupin bylo nevyvážené. Bohužel jsme měli ve skupině velmi kvalitní soupeře, kteří nás přehráli, a na postupové místo to nestačilo. Když se na to zpětně podívám, tak ztěží nacházím zápasy, které byly v našich silách sehrát lépe vzhledem ke konečnému výsledku. Musíme zapracovat na technice a provedení standardních situací typu roh, přímá střela. Tam nám podle mě unikají důležité body.

JAK TEDY HODNOTÍŠ LETOŠNÍ VYSTOUPENÍ (UMÍSTĚNÍ) NA MS?

I přes sedmé konečné umístění hodnotím mistroství pozitivně. Například zápasy s týmy, jako bylo celkově vítězné Estonsko nebo třetí Maďarsko, nám ukázaly, že je možné sehrát kvalitní hru i s tak silnými soupeři. Zejména Estonsko prošlo celým turnajem naprosto suverénně. Myslím, že jsme měli velmi dobrou obrannou hru a soupeře jsme nepouštěli k evidentním gólovým šancím. Máme na čem stavět, do týmu přišlo několik nových hráčů, rozšířili jsme kádr o hráče, kteří mají chuť se zlepšovat.

JAKÉ BYLO MS MIMO LED?

Trochu mě zklamala organizace na samotných stadionech. Za celé mistrovství jsme neměli vlastní šatnu, pořád nás přesouvali, výstroj jsme si párkrát museli vézt i na hotel a tam si ji rozvěsit, aby uschla. Nakonec nám přidělili alespoň místnost, kde jsme si nechávali sušit věci. Takže běhání z kabiny do kabiny bylo běžné. V Rusku před 4 lety to bylo na jiné úrovni. Jinak vše ostatní jako ubytování, zázemí na hotelu, stravování bylo perfektní. Švédsko má za mě krásnou krajinu, jezera, skály, pastviny, jen to počasí může být trochu deprimující. V době, když jsme tam byli, bylo dle místních zrovna velmi dobré, ale slunce jsme viděli za celý týden snad jen jednou. (směje se)

JAK A S KÝM SI TRÁVIL VOLNÝ ČAS?

Nejvíce času jsem strávil s kluky z pokoje 114. Jmenovitě Míra Trpišovský, Patrik Soukup, Dan a Martin Svobodové. Drželi jsme se hlavně na hotelu, zašli do sauny, do bazénu nebo jen sedli ve vestibulu a kecali o všem možném, když jsme zrovna neřešili bandy. Pokud jsme měli více času, tak jsme se zašli kouknout do města nebo jsme zašli na jiné zápasy a sledovali jsme naše další soupeře. Další parťáci byli Radek Koumal a Ondra Suk. S těmi jsem byl na pokoji. Většinou jsme zalehli rovnou do postele a pustili nějaký film, samozřejmě jsme hned usnuli. (směje se)

pokoj-114.JPG
Pokoj č. 114 (horní řada zleva: Martin Svoboda, Jiří Doskočil, Daniel Svoboda; dolní řada zleva: Míra Trpišovský, Patrik Soukup)

MÁŠ NĚJAKOU ZAJÍMAVOU (SRANDOVNÍ) HISTORKU?

Bohužel nic, co by se dalo zveřejnit. Napadá mě velmi vtipné překládání některých poznámek našeho trenéra. Protože s námi komunikuje v angličtině, tak je občas nutné si některé věci vzájemně přeložit. Toho se většinou ujal náš brankář Ondra, který je schopný komunikovat s trenérem i v norštině. Jeho překlady se mnohdy svojí krkolomností podobaly překladům google translatoru. Například trenér nám po turnaji říkal, že naše hra je zase o stupínek na vyšší úrovni!!! a Ondra to přeložil, jako že výtah je porouchaný, tak musíme po schodech. (směje se)

KDY A JAK BUDE PROBÍHAT PŘÍPRAVA NA PŘÍŠTÍ MS, KTERÉ BUDE POŘÁDAT RUSKO? JAKÉ BUDOU CÍLE?

Koncem března začne extraliga v rink bandy. K tomu budeme hodně trénovat právě na technice a provedení. V dubnu máme naplánovaný reprezentační camp, to bude moment, kdy se začneme plně soustředit na příští MS, které se bude konat v ruském Irkutsku. Cíle budou stejné jako letos, dostat se do playoff a bojovat o co nejlepší umístění. Máme na co navázat, víme, co nás stále limituje a co zlepšovat. Zároveň stále stoupá zájem být hráčem bandy a dostat se do reprezentace ČR na MS, takže konkurence bude ještě vyšší než v minulých letech. Věřím, že vše zmíněné nás posune dále a cíle splníme. Držte nám palce.

DĚKUJEME ZA ROZHOVOR

Zpět


Komentáře

Tento článek zatím nebyl komentován.


Přidat komentář