ČESKÁ ASOCIACE BANDY

Jaké to je, řídit utkání na 4x větším kluzišti než hokejové? To a mnohé další z pohledu bandy rozhodčího…

Jaké to je, řídit utkání na 4x větším kluzišti než hokejové? To a mnohé další z pohledu bandy rozhodčího…
2019-03-08 11:11:22

Hokejový rozhodčí, který musel přerušit svou kariéru, aby se po roce vrátil ke své vášni. Vykročil ovšem ze své komfortní zóny a pokusil se uplatnit ve světě bandy. Mezinárodní federace FIB ho letos už podruhé nominovala na pozici hlavního rozhodčího pro mistrovství světa.

RADEK KOPAL

JAK SE STANE, ŽE HOKEJOVÝ ROZHODČÍ NAJEDNOU PÍSKÁ BANDY NA MEZINÁRODNÍ SCÉNĚ?

Jsem bývalý hráč ledního hokeje a někdy ve 20 letech jsem se vydal na dráhu rozhodčího. Postupem času, a s ohledem na stále větší a větší pracovní vytíženost, jsem nebyl schopen se na utkání připravovat tak, jak bych chtěl, a kariéru jsem na rok přerušil. V té době jsem dostal od mého kamaráda a předsedy ČAB, Míry Samce, nabídku pískat bandy. Trefil se zrovna do místa, kdy mně zimní stadióny začaly chybět, dohodli jsme se během pár minut.

JAKÉ BYLO TVÉ PRVNÍ UTKÁNÍ?

Bylo to utkání extraligy rinkbandy mezi Bohemians a Českou Lípou. Původně jsem se chtěl jet jen podívat, abych věděl, o čem to je, ale byl jsem předsedou postaven před hotovou věc a přijel už s taškou a šlo se na to.

A NA MEZINÁRODNÍ SCÉNĚ?

První "velký" zápas se samozřejmě nezapomíná. Bylo to na světovém poháru ve Švédsku (ve městě Mölndal) mezi týmy Kareby a Skutskär. Pískal jsem jako čárový a hned v 1. minutě jsem se srazil s hráčem, protože jsem absolutně neznal jejich pohyb. Paradoxně jsem dopadl lépe než ten hráč. Hned mi v hlavě proběhlo, že je to bezva začátek, ale naštěstí mě to spíš nakoplo, než ublížilo. Ještě během tohoto turnaje jsem byl testován jako hlavní rozhodčí, a tam jsem již zůstal. Určitě je to pro mě lepší.

TAKŽE ZAČÁTKY BYLY ASI DOST TĚŽKÉ.

Naštěstí jsem naskočil až po cca 2 letech fungování ČAB, ale například pravidla byla jen v angličtině a musel jsem je překládat do češtiny. Na tyto časy ale rád vzpomínám a díky tomu si všeho nějak víc vážíte.

JAKÝ JE NEJVĚTŠÍ ROZDÍL MEZI LEDNÍM HOKEJEM A BANDY?

Na tuto otázku odpovídám poměrně často, tedy odpověď je jednoduchá. Bandy je jakási mutace fotbalu, ledního hokeje a pozemního hokeje. Ze všech sportů tam je něco. Možná to vypadá, jako když pejsek a kočička vařili dort, ale jedná se o nejrychlejší sport na světě. Pokud by např. bylo povoleno, aby si hráči rozdávali "hity", to by snad nebylo ani na sanitku, ale rovnou na pohřebák. (smích)

JAKÉ JE BANDY PROSTŘEDÍ PRO ROZHODČÍ?

Nevím, zda se jedná o výhodu nebo nevýhodu, ale mám srovnání s ledním hokejem. Bandy je velice kulturní a plné respektu. Nikdo si nedovolí žádné výstupy a protesty. Proti tomu je postupováno velice přísně a nekompromisně. Šlo by to možná přirovnat až k yachtingu, o kterém se říká, že to je sport gentlemanů. Je zde opravdu kladen důraz na vzájemný respekt. A to jak mezi hráči, funkcionáři a rozhodčími. Např. před každým utkáním si podáváte ruku se všemi trenéry a členy realizačního týmu a po zápase znovu, a to vč. hráčů obou mužstev. To v hokeji prostě není.

51185589-10213604245927907-6256496465154146304-n.jpg

Radek Kopal (uprostřed) s kolegy

TO VYPADÁ SKORO NA RODINNÉ PROSTŘEDÍ.

Svým způsobem ano. Jeden supervizor (pozn. delegát) z USA neustále dokola říká, že jsme jedna bandy rodina a tak prostě fungujeme. My jako rozhodčí na turnajích táhneme za jeden provaz. Je to neskutečné a možná pro Čechy i nepochopitelné, ale podporujeme se a pomáháme si navzájem. A to vč. supervizorů, kteří mají sice v popisu práce i vytýkání chyb, ale to probíhá v zásadě v přátelském duchu.

VRAŤME SE JEŠTĚ K TĚM PRAVIDLŮM. JAKÉ JSOU NEJVĚTŠÍ ROZDÍLY MEZI (V ČECHÁCH ZNÁMÝM A POPULÁRNÍM) HOKEJEM A BANDY?

Začneme hřištěm. To působí až monstrózně. Má rozměry fotbalového. Když to srovnám s hokejovým kluzištěm, tak toto hřiště je široké, jak je hokejové dlouhé a jeho délka je téměř čtyřnásobek šířky, tedy okolo 100 metrů. Je neskutečný pocit vyjet na takovou plochu, která je perfektně připravena.
Další rozdíl je například ofsajd, který je ve stejném módu jako ve fotbale. Tedy kombinace postavení útočícího hráče, bránícího hráče, a to vše v momentě přihrávky.
Pak tu máme klasické karty, žlutou a červenou. Jak už jsem říkal výše, je to bezkontaktní sport, tedy většina zákroků tělem a holí jsou zakázány.

TO JE ZAJÍMAVÉ. JAKÉ TO JE PŘEPÍNAT MEZI TĚMITO SPORTY, KDYŽ JSOU TAK ODLIŠNÉ?

Nebudu tvrdit, že je to snadné. Musíte se na utkání dobře připravit a mít v hlavě to, co znáte a umíte. Nelze jít na led s plnou hlavou něčeho jiného a doufat, že to nějak dopadne.
Navíc můj děda byl fotbalový rozhodčí s mezinárodní licencí FIFA a UEFA, takže si vždy vzpomenu, jak mi vyprávěl, co a jak na hřišti dělal a v začátcích mi to velmi pomohlo. Škoda jen, že mě nikdy nemohl vidět na ledě, měl by z toho zcela určitě neskutečnou radost.

KDE SE V ČECHÁCH NAJDE TAK VELKÁ PLOCHA?

Bohužel nikde. Zatím nikde. Všichni věříme a pracujeme na tom, abychom zde vybudovali takovou plochu. Je to takový náš sen. Stejně jako dostat bandy na olympijské hry v roce 2026 jako tzv. ukázkový sport. V tuto chvíli ale máme nejbližší hřiště v Budapešti, které je částečně přírodní (nelze v teplých měsících uchladit), a pak ve Skandinávii, kde je bandy nesmírně populární. Jedná se o sport z TOP 4 spolu s hokejem, fotbalem a házenou.
Proto máme v ČR "pouze" rink bandy, které se hraje na klasickém hokejovém hřišti. Mezinárodní federace bandy to podporuje, protože to je jediná cesta, jak tento sport šířit.

KDYŽ VIDÍM TY ROZMĚRY HŘIŠTĚ A VÍM, ŽE HOKEJ SE DNES PÍSKÁ VE ČTYŘECH ROZHODČÍCH, KOLIK VÁS NA TOM LEDĚ JE, ABYSTE TO STÍHALI?

Je to možná paradox, ale jsme "jen" tři. Jeden hlavní a dva čároví. Čároví mají ale výrazně větší kompetence. Mohou např. uznat gól nebo i vylučovat, pokud si jsou na více jak 100 % jisti. To samé je např. i s nařízením penalty.
Jsme spolu propojeni interkomy, tedy jsme spolu neustále ve spojení a jsme dokonce nuceni k vzájemné komunikaci, která musí být vždy v angličtině. A to i v případech, kdy jsem pískal se Slovákem a Němcem. Němčina je pro mě jazyk, který preferuji, ale museli jsme jet v anglickém módu.

93151.jpg

Radek Kopal při utkání Ukrajina - Estonsko

ABSOLVOVAL SI JIŽ DRUHÝ SVĚTOVÝ ŠAMPIONÁT. JAKÉ JE TVOJE SROVNÁNÍ?

Absolvoval jsem loňský šampionát v čínském Harbinu a letos ve švédském Vänersborgu. Oba turnaje měli své. V Číně to byla taková větší pohoda. Turnaj byl dlouhý a organizátoři se snažili, abychom byli v maximálním komfortu. Měli jsme k dispozici 24 hodin denně asistentku, která vše potřebné zařídila. Zase se ale hrálo na venkovním kluzišti a s ohledem na teploty okolo -30°C to nebylo úplně příjemné. Ve Švédsku se jelo v kvapíkovém tempu. Turnaj byl nabitý a jak týmy, tak i my rozhodčí, jsme měli někdy i 2 zápasy denně. A to je velký záběr. Zase ty švédské arény pro bandy, to je zážitek. Oba turnaje měly své a oba byly svým způsobem skvělé a hlavně jedinečné.

JSI JAKO ROZHODČÍ NA MS SPOLEČNĚ S ČESKOU VÝPRAVOU?

Do Číny jsem cestoval úplně sám. Bylo to takové zvláštní cestovat tisíce kilometrů někam, kde jsem ani nevěděl, zda někdo bude. Do Švédska jsem cestoval společně s týmem. Určitě to bylo příjemnější, i když těch pár hodin v letadle by člověk vydržel i sám. Ve Vänersborgu jsme se ale oddělili, jelikož rozhodčí musí být neutrální a mají tak svůj hotel. S pár hráči jsem se potkal na stadionu nebo někde ve městě, ale byla to víceméně náhodná setkání. Ani federace nějak nepodporuje setkávání, přeci jen my jako rozhodčí jsme i přes vzájemný respekt na druhém břehu než hráči.

27545667-10211298195158079-3361181664906417027-n.jpg

Přivítání v Číně

KLASICKÁ OTÁZKA NA KONEC... MÁŠ NĚJAKOU SRANDOVNÍ HISTORKU?

Nevím, zda je to srandovní, ale ve Švédsku jsem udělil svou první červenou kartu. Čárový rozhodčí o poločase vytáhl z kapsy míček, se kterým se hrálo a dal mi ho na památku. Takže mám doma míček s nápisem "My first red card".

JAK VIDÍTE BUDOUCNOST BANDY?

O bandy jako takové strach nemám. Jde o sport, který je výrazně starší jak hokej a ve spoustě zemích má tradici a popularitu. Co se týče českého bandy, cítím nyní takovou povinnost vychovat své následovníky, kteří by mohli ČR reprezentovat na poli rozhodčích na mezinárodní scéně. Přeci jen je mi skoro 40 let a honit mladé kluky na tak velkém hřišti nejde do nekonečna.

DĚKUJEME ZA ROZHOVOR

Zpět


Komentáře

Tento článek zatím nebyl komentován.


Přidat komentář